top of page

רפלקסולוגיה לטיפול במשפחה

 

בדף זה נלמד להתחבר דרך מגע בכף הרגל!

כל כתבה עוסקת בנושא מסויים. ומיד מתחתיה הסבר כיצד לטפל.

ברקע מפה רפלקסולוגית המאפשרת התמצאות!

ניתן לשאול שאלות וכמובן אשמח מאד לענות על כל שאלה.

ואם אהבתם אתם מוזמנים לארגן קבוצה וליצור עימי קשר לסדנה!!!

תהנו ותלמדו!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

נקודות מרכזיות ברפלקסולוגיה להתרגעות ושינה טובה לילדים

 

המגע הינו אחד מדרכי החיבור הבסיסיים, הנעימים, החשובים והמרפאים.

 

בחיים בהם הכל הישגי, ורצוף בלחץ ומתח,מגע רגוע ואוהב ברגלו של ילד הוא חשוב ומשמעותי ביותר ובעיקר מעביר את המסר ש"כעת אנו עושים משהו שונה, רק שנינו, כל תשומת לבי ממוקדת רק בך!!"

ילד חש היטב במתחים ובלחצים מסביבו, הוא יבטא זאת בדרכים שונות, אשר לרוב כלל לא נקשר אותם אלינו, קרוב לוודאי שנחשוב שהילד פשוט חולה,חרד, או פשוט עייף ולא נרדם.

 

המגע בכפות הרגליים  מאפשר הפסקה ורגיעה מכוונת. רצוי לעשותו בסופו של יום - לפני השינה, אך כמובן כל שעה ונגיעה מבורכים!  ניתן תוך כדי המגע, לשוחח, לבקש לשתף ולהקשיב, כי במקום בו מתקיים רוגע והקשבה, הילד ייפתח לשיתוף.

 

לכן, נלטף ונחמם את כף הרגל במטרה לנקות מתחים נפשיים חיצוניים, ושאריות של מחשבות מטרידות מהיום שחלף.

 

נפתח עם האגודלים את איזור בית החזה (כרית כף הרגל) בתנועות מניפה. כך נאפשר פתיחה וזרימה טובה יותר של מערכת הנשימה, אשר מקלה מאד במצבי הצטננות, ליחה, ומחלות חורף בכללותן.

 

מקלעת השמש -  מרכז עצבי מרכזי בכל טיפול רפלקסולוגי. נתחיל בעיסוי עדין נגד כיוון השעון לשחרור מתחים, כעסים ופחדים. ונעבור לעיסוי עם כיוון השעון להרגעה והטענת אנרגיה.             

 

נוריד את כל האנרגיה מהראש לכיוון הרגליים במטרה להוריד עומס מחשבה ולהביא את הילד לרגיעה מעומס אירועי היום. כיוון העיסוי מהאצבעות (כל אחת בנפרד) כלפי מטה עד לאזור העקב, בלחיצות של זחל.

 

ולסיום כשהילד כבר רגוע ונינוח, ייתכן ואף נרדם, נרים קלות את כפות רגליו, כך שכובד המשקל יהיה על ידינו. נאחז את העקב בחיבוק. זו אחת האחיזות הנפלאות להעניק תחושה של ביטחון. העקב מסמל את הבית. בית שיש בו אהבה, מגע והקשבה, נותן לילד תחושה שהוא רצוי, אהוב, מוגן.                                                   

 

ילד שילך לישון בהרגשה שכזו, בוודאי ישן טוב יותר בלילה ויהיה מרוכז יותר וקשוב במהלך היום, ו..כמובן שמח ואהוב <3

 

 

תקשורת זוגית דרך מגע בכף הרגל

 

 

 

 

 

במהלך היום אנו צוברים מתח רב ולרוב איננו מצליחים לעשות את ההפרדה בין החוץ לפנים.

וכך אנו מביאים הביתה למשפחתנו (וכמובן לקשר הזוגי שלנו) הרבה מתחים וכעסים הבאים לידי ביטוי בין היתר בכאבי ראש, כאבי גב, וקושי ממשי לנוח ולהירגע.

אחת הדרכים המרגיעות, הנעימות והמחברות ביותר הינה הרפלקסולוגיה והמגע בכף הרגל.

הרפלקסולוגיה מסתכלת על האדם השלם כפי שחייו משתקפים בכפות רגליו.
הטיפול הרפלקסולוגי הינו מגע ולחיצות ברמות שונות בנקודות בכף הרגל. כאשר מפעילים לחץ על נקודות מסוימות בכף הרגל, עובר "שדר" אל הגוף ואל המוח ומתחיל תהליך של שחרור חסימות, רגיעה וריפוי.  

 

הדרכה לטיפול זוגי:

 

מפגש זוגי הבא במטרה מכוונת להביא להרפיה, תקשורת וחיזוק הקשר בין בני הזוג, מצריך הכנה והתכוונות מוקדמת.

לכן, בחרו לכם מועד והתכווננו לכך שיהיה מיועד למטרה אינטימית זו. פנו לכם את הזמן מתוך כוונה ורצון לתת ולהשקיע. דאגו שתהיה בחדר אוירה רגועה, נרות, מבער, שמן עיסוי נעים ואיכותי וכמובן מוסיקה נעימה ורוגעת.

שבו בנוחות, הניחו את כף הרגל של בן/בת הזוג על כרית למולכם, כאשר כפות ידיכם עוטפות את כפות הרגליים במגע מחבק מספר דקות.

החלו בליטוף נעים, הבא לומר: אני כאן ועכשיו בשבילך!!   עבדו לפי תחושה, התחברו לאינטואיציה שלכם וקחו את הזמן הדרוש לביצוע הטיפול, כאשר כף יד אחת "עובדת" וכף היד השנייה תמיד אוחזת בכף הרגל. החלו לטפל ברגל הפסיבית  ולאחר מכן ברגל הדומיננטית.

אחזו את כף הרגל ביד אחת והעבירו את היד השנייה לאורך עמוד השדרה (הצד הפנימי) מהבוהן ועד מפרק הקרסול בתנועה יציבה ורציפה, מספר פעמים.

חזרו לאצבעות. החלו לעסות כל אצבע מכל הכיוונים. כעת התמקדו בבוהן והקדישו לה תשומת לב מיוחדת כי היא מסמלת את הראש ואת האדם השלם שמולכם. עבדו עליה ברצועות יורדות מהקודקוד ועד השורש. ואז ברצועות אופקיות (שתי וערב).

דמיינו שכל האנרגיה המתמקדת בראש, מתפזרת כעת לכל חלקי הגוף. רדו בעדינות לאזור הנקרא "מקלעת השמש" הממוקם מתחת לסרעפת במרכז. עסו בצורה מעגלית נגד כיוון השעון במטרה לנקות מועקות ומתחים. לאחר מכן החלו לעסות עם כיוון השעון.

עשו "הפסקה" ואחזו את כף הרגל, בדקו את תחושתכם והתבוננו בבן זוגכם, האם ניכרת הנינוחות וההרפיה בפניו? כעת  רדו לאזור הבטן והמעי. עסו  בתנועות חילזון, בלחיצה חודרנית ומעגלית עד לקו העקב. אחזו את העקב ביד אחת, וביד השנייה עסו את עצם הקרסול  במעגלים. זוהי המערכת המינית המאפשרת התעוררות והרפיה.

 

לסיום:

אחזו בשתי הידיים את העקבים בו זמנית, הרימו מעט את הרגליים ומשכו אותם לכיוונכם, אפשרו למשקל הרגליים "ליפול" לתוך כפות ידיכם. 

בתנועת ליטוף חיזרו לאזור האצבעות ואחזו בין שתי אצבעות ידיכם את האצבע השלישית בכל רגל בו זמנית, לאיזון וסיום התהליך.

זכרו: לא ניתן  לגרום כל נזק כשנותנים באהבה! 

 

 

 

רפלקסולוגיה ושחרור כאבי ראש, גב ועורף

 

 

 

 

מי מאיתנו לא מכיר את התחושה של כאב ומתח בגב,על חלקיו השונים.מי מאתנו לא מהלך לעיתים עם עורף כבד וחסר תנועה? ומי מאיתנו לא חווה כאב ראש מטריד ומתסכל ?

האם יש קשר בין שלושת אלה? בודאי!

כולם מעידים על עומס והצטברות של מתח באותו אזור.

האם הכאב בא להעביר מסר כלשהו לגוף? בהחלט כן!! כאב מכריח אותנו לעצור ולחפש דרך. פעמים רבות אף מביא אותנו לתובנות והתפתחות אישית שלא הייתה מתקיימת לולא הכאב.

 

כשאנו מדברים על כאבי גב , אנו לרוב מדברים על כאב באזור מסוים בעמוד השדרה. כשמו כן הוא עמוד מרכזי  שתומך בגוף כולו. הוא מחולק לשלושה : חוליות מותניות , חוליות החזה, וחוליות הצוואר,עד כאן במישור הפיזי.

אם נצא מנקודת הנחה שהגוף כולו מושפע מתדרים אנרגטיים, נתחיל אולי להבין יותר לעומק את מהות הכאב.  המשמעות ההוליסטית של עמוד השדרה,הינה מרכז. כלומר, האדם חי במרכזו. מקיים אורח חיים שמחובר לאמת הפנימית שלו.אינו נוטה להתכופף ולשנות את דעתו,שומר על גופו,הולך על פי צו ליבו ואהבתו, ולא עושה דבר למען ימצא חן בעיני האחר. (נשמע טוב, אך מאד קשה לביצוע..!)

החוליות המותניות  מספרות לנו על בסיס, כמה אנו מחוברים לבית ולשורשים שלנו, וכמה אנו מקבלים את המקום ממנו באנו בקבלה ואהבה. כשהבסיס מתערער מסיבות שונות כמו: נישואין, לידות, מעבר דירה, פיטורין, ועוד, הגב התחתון מאותת לנו כאב! תיתכן סיבה חיצונית לחלוטין, כמו מכה בתאונה, אך האמת היא שהאזור נחלש אנרגטית ונחשף לפגיעה פיזית.                                                                                                  

חוליות החזה מספרות לנו על אדם בתהליך. על עמידה מול אתגרים, על בחירות, על האומץ ללכת אחרי רצון הלב, ולממש רצון!! כשאדם אוחז בפחד להתקדם, כלומר,לא מרוצה מחייו,אך אינו עושה דבר לשינוי, יתכן איתות של כאב מאזור זה. לרוב איזור חוליות החזה הינו פחות בעייתי, כיוון שאדם מוצא לעצמו הרבה צידוקים והגנות למה לא לשנות. לדוגמא,עבודה שאין בה סיפוק אך מאפשרת ביטחון,היא צידוק מספיק טוב למה כדאי להישאר באותה עבודה.                                                      

חוליות הצוואר - העורף שכיח מאד! כאן אנו פוגשים היחלשות של אנרגיה ממקום של עומס יתר בנשיאת העבר העבר, כמטפורה,הראש מביט ללא הרף לאחור.ההתעסקות הינה כל הזמן בעבר ובמה שהיה וחוסר מיקוד בהווה ובמטרות מקדמות.                                                          

לכאבי ראש סיבות רבות, הכאב מגיע ומוקרן ממקומות שונים בשלד ומאיברים פנימיים, מתזונה לקויה, מרעלים המצטברים בגוף,וממתחים ולחצים בלתי פוסקים. הראש הינו המקום הגבוהה ביותר בגוף האדם, העומד על שתיים. לאנרגיה המצטברת בראש מאד קשה להשתחרר כשאנו חסומים. וכך היא "נתקעת".

כשאנו הולכים לטיפול על מנת לשחרר את האנרגיה החסומה (כדוגמת רפלקסולוגיה), קיימת אפשרות שנחוש הקלה מיידית, אך יתכן שרעלים יחלו להשתחרר ונחוש כאב חזק מזה שאיתו הגענו,תהליך זה נקרא היתנקות והוא חשוב מאד, כיוון שניתנת כאן תזכורת ליכולת הטבעית של הגוף לנקות עצמו מרעלים. כמובן בהדרגה נתחיל לחוש הקלה, ולאחר מספר טיפולים נחוש הרבה יותר טוב. כל תהליך דורש לקיחת אחריות. לא יתכן שינוי מהותי, אם האדם באופן מודע לא יתחיל לבצע שינויים לטובתו, כגון: שינוי תזונתי, שתייה מרובה של מים טובים,שינוי התנהגותי,הפחתת מתחים, והתבוננות מודעת על התנהלות חייו.

 

הדרכה:

 הרפלקסולוגיה נותנת מענה נפלא למקומות רווי מתח, יש ביכולתה להביא למקום הקלה ושחרור.לפניכם מספר נקודות חשובות לשחרור עמוד השדרה, העורף והראש:                                                                   

 

שבו בנוחות, הניחו את כף הרגלו של המטופל על כרית למולכם, כאשר כפות ידיכם עוטפות את כפות הרגליים במגע מחבק מספר דקות. כל הפעילות נעשית תחילה על הרגל הפסיבית ולאחר מכן על הרגל הדומיננטית.

 

*אחזו את כף הרגל ביד אחת והעבירו את היד השנייה לאורך עמוד השדרה (הצד הפנימי) מהבוהן ועד מפרק הקרסול בתנועה יציבה ורציפה, מספר פעמים. 

 *חזרו לאזור הבוהן בצידה החיצוני והחלו לרדת בתנועות חילזון,עם לחץ עדין לכיוון  העקב, לאט מאד.

*אחזו בעקב מספר שניות עם שתי הידיים בחיבוק, והמשיכו לעלות מהצד החיצוני לכיוון הזרת.

*כעת אחזו ביד אחת באזור בית החזה וביד השנייה העבירו  בתנועה צובטת את האגודל והאצבע בין כל אצבעות כף הרגל  (פעולה זו יכולה לכאוב מאד, אך היא מאד חיונית לניקוי מערכת הלימפה של הראש והצוואר).

*חזרו שוב לזרת והחלו לעסות את כריות כל האצבעות- הסינוסים, בתנועות עדינות.  בהגיעכם לבוהן, המסמלת את הראש ואת האדם השלם שמולכם. עבדו עליה ברצועות יורדות מהקודקוד ועד השורש. ואז ברצועות אופקיות (שתי וערב). דמיינו שכל האנרגיה המתמקדת בראש, מתפזרת כעת לכל חלקי הגוף, ואף יוצאת מראש הבוהן לחלל האוויר.

*כעת הניחו כף יד אחת באזור החזה, כשהאגודל לוחצת על "מקלעת השמש" הממוקמת מתחת לסרעפת במרכז, והיד השנייה עוטפת את כל האצבעות יחדיו. דמיינו שהשלד כולו משוחרר ואנרגיה נקייה זורמת דרך עמוד השדרה אל הראש ובחזרה, הכול פתוח, נקי ומחוזק.          

חזרו על כל התהליך ברגל הדומיננטית!

                                                                                                 

לסיום ולאיזון אחזו בין שתי אצבעות ידיכם את האצבע השלישית בכל רגל  בו זמנית  מס' דקות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page